OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

* INŠPIRÁCIE PRE ŠIKOVNÉ RUKY *

TECHNIKY

TECHNIKY

 


PAPIEROVÉ PLETENIE (tzv. PAPLET)  

Papierové pletenie (tzv.paplet) je technika, ktorá je veľmi  podobná technike pletenie z prútia alebo pedigu. Na pletenie tu však používame papierové ruličky vyrobené z novín, letákov, telefónnych zoznamov...
Na farebnú úpravu  používame moridlo na drevo alebo farby (pamakryl, slovakryl...). Celý hotový výrobok nakoniec lakujeme (pamlak). 

Môžeme sa rozhodnúť medzi dvomi postupmi:
1. Vyrobené ruličky si najskôr nafarbíme alebo namoríme, upletieme výrobok a nalakujeme.
2. Výrobok pletieme z neupravených ruličiek a farebne upravujeme a lakujeme nakoniec.
 
Spôsoby pletenia:  1. Opletáme nejakú nádobu alebo krabicu.
                          2. Pletieme a tvarujeme výrobok "vo vzduchu" podľa vlastnej fantázie.
                          3. Kombinácia 1. a 2. spôsobu.
 
Pokiaľ si zvolíme ten správny odtieň moridla či farby, málokto rozozná, že výrobok je pletený z papiera a nie z prútia. Pevnosť výrobku samozrejme závisí od hrúbky papierových ruličiek a techniky pletenia (väzby)  .
 
 

DECOUPAGE - SERVÍTKOVÁ TECHNIKA  

 Decoupage (z fr. découper - vystrihnúť) alebo servítková technika  je spôsob zdobenia predmetu pomocou výstrižkov zo servítky, či decoupage papiera.
 
Môžeme sa rozhodnúť medzi dvomi postupmi:
  1. LEPENÍM - výstrižky lepíme špeciálnym lepidlom určeným na servítkovú techniku, napr.: Wurstol, no môžeme použiť aj lepidlo Herkules, do ktorého kvapneme zopár kvapiek vody.
  2. NAŽEHĽOVANÍM -zdobenú plochu natrieme lepidlom a výstrižky nažehľujeme. Tento spôsob možno použiť len u rovných plôch.
Servítky  používame 2-,3-vrstvové - vždy len tú najvrchnejšiu vrstvu. Zdobené predmety môžu byť z rôzneho materiálu (drevo, textil, sklo, kameň, plast...), pri každom treba vybrať to správne špeciálne lepidlo určené na daný materiál. Vhodné je, ak je podklad bledej farby, pretože by mohla servítka presvitať. Na tento podkladový náter možno použiť bielu akrylovú farbu (slovakryl, balakryl, pamakryl...), no možno ju aj mierne tónovať primiešaním iného farebného odtieňa. Hotový výrobok treba nakoniec prelakovať 2-3 krát (napr. pamlakom).
 

 
 

KRAKELOVANIE     

Krakelovanie je technika, pomocou ktorej dosiahneme efekt popraskaného povrchu a predmet tak dostane nádych starých čias. Tento efekt možno použiť napr.: na obrazoch , rámoch, nábytku. Používame na to špeciálny krakelovací lak, no dá sa nahradiť i lepidlom Herkules. Na krakelovaný povrch možno pokračovať servítkovou technikou.
Návod na túto techniku nájdete tu.
 

BATIKOVANIE  

 

Späť 


PATCHWORK Patchwork 

Patchwork je technika, pri ktorej z kúskov látok vyhotovujeme výrobok tak, že vznikajú geometrické vzory.
Poznáme: 
šitý patchwork -
jednotlivé kúsky látok zošívame do požadovaného tvaru a vzoru,

nešitý patchwork -
jednotlivé kúsky pripevňujeme na polystyrénový základ (zvonček, venček, guľa, vajíčko). Využívame tu najčastejšie stuhy namiesto kúskov látok.
U nešitého patchworku rozoznávame:
1. reliéfnu techniku -
kúsky stúh alebo látok prekladáme do určitých vzorov a tvarov a pripevňujeme špendlením,

2. zarezávaciu techniku -
kúsky stúh alebo látok pripevňujeme na polystyrénový základ tak, že ho najskôr narežeme a do narezaných častí zapracúvame kraje stúh, či látok. 

 Hore